Dziś mamy 15 stycznia 2025, środa, imieniny obchodzą:
09 stycznia 2025

Rok pełen wyzwań. Z czym mierzyli się żołnierze?

fot. 8.K-PBOT

fot. 8.K-PBOT

Miniony rok obfitował w zadania #dla kujawsko-pomorskich terytorialsów. Żołnierze mierzyli się ze skutkami powodzi w ramach operacji pk. Feniks, budowali stany osobowe 84 batalionu lekkiej piechoty (84 blp) we Włocławku, jak również wdrażali do użytku nowy Program Strzelań z Broni Strzeleckiej (PSBS). Brygada stale rozwija kompetencje w zakresie zarządzania kryzysowego. Udzielała się również kulturalnie, organizując koncert z okazji Dnia Matki oraz sportowo podczas imprezy Cross WOT w bydgoskim Myślęcinku.

Cross WOT

W dniach 25-26 maja 2024 r. na Polanie Różopole Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku "Myślęcinek" 8.K-PBOT była organizatorem Mistrzostw Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) w crossficie „CrossWOT”. Najsprawniejsi żołnierze z brygad i centrów szkoleń WOT z całego kraju zmierzyli się w szeregu konkurencji, które wyłoniły zwycięzców w kilku kategoriach wiekowych kobiet i mężczyzn. Rywalizowali ze sobą zarówno żołnierze zawodowi, jak i żołnierze ochotnicy pełniący terytorialną służbą wojskową lub służący w ramach aktywnej rezerwy.

Terytorialsi z województwa kujawsko-pomorskiego stanęli tuż za podium, zajmując 4 miejsce w klasyfikacji drużynowej. To ogromny sukces mając na uwadze, że w rywalizacji wzięli udział najsprawniejsi żołnierze WOT z całego kraju.

Budowanie stanów osobowych

Najmłodszy 84 blp we Włocławku funkcjonuje dopiero rok, ale dzięki systematycznemu budowaniu stanów osobowych poprzez wcielenia, jest ukompletowany na podobnym poziomie jak 3 pozostałe bataliony w Toruniu, Inowrocławiu oraz Grudziądzu. Szkolenia podstawowe i wyrównawcze prowadzone w minionym roku były dużym wysiłkiem dla kadry instruktorskiej, jednak osiągnęły zamierzony cel i pozwoliły zbudować największy potencjał każdego pododdziału, jakim są żołnierze.

W 2025 r. funkcjonowanie 84 blp będzie możliwe w wyremontowanym budynku przy ul. Leśnej 27, co będzie równoznaczne z realizacją drugiego zamierzonego celu po zbudowaniu jego struktur.

Bez nich nie byłoby nas

27 maja kujawsko-pomorscy terytorialsi zorganizowali koncert z okazji Dnia Matki w kinoteatrze IWSpSZ przy ul. Dwernickiego 1 w Bydgoszczy. Wydarzenie odbyło się pod patronatem Marszałka województwa kujawsko-pomorskiego w ramach Roku Kobiet Odważnych, jakim był w województwie kujawsko-pomorskim rok 2024. Była to doskonała okazja do uhonorowania kobiet, które są matkami i jednocześnie pełnią zawodową lub terytorialną służbę wojskową. Wyróżniona została również p. Jolanta Gwardzik, której 3 dzieci pełni służbę w 8.K-PBOT.

Szkoleniowo było bardzo intensywnie

Żołnierze zrealizowali 14-dniowe szkolenia zintegrowane na poligonach. Tego typu zgrupowania są podsumowaniem rocznego etapu szkolenia żołnierza terytorialnej służby wojskowej. W tym roku terytorialsi realizowali je daleko od domu, na Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wędrzyn oraz na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych Ustka. We wrześniu w jednym czasie łącznie szkoliło się ponad 700 żołnierzy.

Przez trzy dni czerwca żołnierze 8.K-PBOT realizowali scenariusze ćwiczeń w ramach systemu zarządzania kryzysowego województwa kujawsko-pomorskiego, współpracując m.in. z 4 Pułkiem Chemicznym, 3 Pułkiem Saperów, Policją, Państwową Strażą Pożarną, Ochotniczą Strażą Pożarną, Lasami Państwowymi, przedstawicielami Urzedu Wojewódzkiego i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym, Strażą Ochrony Kolei oraz PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Ćwiczono m.in. poszukiwanie osób zaginionych w rejonie jeziora Gopło, ewakuację zniszczonego przez wichurę obozu harcerskiego w Nadleśnictwie Jamy oraz zabezpieczenie i ewakuację rejonu bocznicy kolejowej Toruń-Kluczyki po rozszczelnieniu cysterny z toksycznymi substancjami.

Strzelanie "po nowemu"

Nowy Program Strzelań z Broni Strzeleckiej (PSBS) zmienia podejście do strzelania w wojsku, dlatego żołnierze 8.K-PBOT dzięki współpracy z 1 Pomorską Brygadą Logistyczną wspólnie szkolą nowych instruktorów.

Potencjalni kandydaci do szkolenia innych żołnierzy muszą charakteryzować się umiejętnościami praktycznymi na danym typie broni jak i zdolnością do przekazania wiedzy. Zapotrzebowanie na instruktorów jest bardzo duże.

Ponad 2000 żołnierzy Brygady szkoli się każdego miesiąca na obowiązkowych, weekendowych szkoleniach rotacyjnych, podczas których zawsze odbywa się strzelanie. Wszyscy strzelają już zgodnie z nowym programem.

Na ratunek powodzianom - operacja pk. Feniks

Kujawsko-Pomorscy terytorialsi od początku biorą udział w niesieniu pomocy powodzianom w ramach wspólnej operacji 5 Rodzajów Sił Zbrojnych RP we współdziałaniu z pozostałymi służbami mundurowymi i organami samorządowymi pk. „FENIKS”. Operacja ma na celu szeroko pojęte działania na rzecz usuwania tragicznych skutków powodzi oraz niesienie pomocy poszkodowanym.

Rozpoczynamy Nowy Rok

13 stycznia na terenie 83 blp w Grudziądzu odbędzie się uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkoleniowego. Przed żołnierzami stoją nowe wyzwania, do których realizacji podejdą bogatsi o ubiegłoroczne doświadczenia.

- "Po doświadczeniach, które moi żołnierze zdobyli w ramach operacji pk. Feniks oraz szeregu zadań planowanych, z których wywiązali się wzorowo, patrzymy w przyszłość z optymizmem. Swoim profesjonalnym podejściem do szkolenia oraz gotowością do natychmiastowego stawiennictwa w obliczu kryzysu, jakim była powódź na południu kraju, udowodnili, że społeczeństwo może na nas polegać w każdej sytuacji. Jako Dowódca jestem z nich dumny." - powiedział Dowódca 8.K-PBOT płk Marcin DOJAŚ.

Materiał: kpt. Paweł Banasiak

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Ruszył nowy rok szkoleniowy. Przed Terytorialsami wiele wyzwań

8.Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony# Terytorialnej uroczyście rozpoczęła nowy rok szkoleniowy

(czytaj więcej)
0

Stopniowo zwiększaj dawkę ruchu. Zacznij od ćwiczeń w domu

Więcej ruchu to postanowienie# noworoczne, które często już pod koniec stycznia zostaje niezrealizowane.

(czytaj więcej)
0

Noc wigilijna jasna, to stodoła ciasna. Po wieczerzy obserwowano niebo

Na wsi popularne były w dzień wigilijny wróżby# związane z magią urodzaju. Szeroko rozpowszechnionym zwyczajem było kładzenie kawałka opłatka pod każdą miskę z potrawą wigilijną. Jeśli opłatek się przykleił do dna naczynia, oznaczało to urodzaj tej rośliny, z której przygotowana była potrawa. Domownicy każdej potrawy musieli spróbować, gdyż wierzono, że ilu potraw się nie spróbuje, tyle przyjemności omi­nie człowieka w ciągu następnego roku. Zjedzenie każdej z potraw miało z kolei zapewnić urodzaj da­nej rośliny w przyszłym roku.

(czytaj więcej)