Dziś mamy 8 stycznia 2025, środa, imieniny obchodzą:
07 stycznia 2025

Harmonogram naborów wniosków. Wspólna Polityka Rolna

fot. pixabay

fot. pixabay

Zapraszamy do zapoznania się #z tegorocznym harmonogramem przyjmowania wniosków o pomoc na przedsięwzięcia finansowane w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023 – 2027.

Większość naborów prowadzona będzie przez ARiMR. Jeszcze w styczniu planowane jest uruchomienie przyjmowania wniosków na:

  • Dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt gospodarskich;
  • Kompleksowe doradztwo rolnicze (moduł 2 Doradztwo grupowe)

Niektóre nabory prowadzone będą przez Samorządy Województw (np. Wdrażanie LSR). Natomiast w przypadku czterech interwencji pomoc oferowana jest  przez Bank Gospodarstwa Krajowego w formie gwarancji Agromax. Są to:

I.10.1.2 Inwestycje w gospodarstwach rolnych zwiększające konkurencyjność (Instrumenty finansowe),

I.10.6.2 Rozwój współpracy w ramach łańcucha wartości (Instrumenty finansowe) - w gospodarstwie,

I.10.7.2 Rozwój współpracy w ramach łańcucha wartości (Instrumenty finansowe) - poza gospodarstwem.

I.10.9 Rozwój usług na rzecz rolnictwa i leśnictwa (Instrumenty finansowe)

Wsparcie w tych przypadkach ma formę bezpłatnych gwarancji oraz dotacji na spłatę odsetek od zawartych przez rolników czy przedsiębiorców kredytów w bankach komercyjnych. Chodzi o kredyty inwestycyjne lub obrotowe, a bank komercyjny musi mieć  podpisaną z BGK stosowną umowę. Aby skorzystać z gwarancji i dopłaty zainteresowany składa w banku kredytującym wniosek o udzielenie przez BGK gwarancji spłaty kredytu i dotacji na spłatę odsetek. Więcej o gwarancji Agromax - otwórz oraz lista banków, które mają podpisane z BGK stosowne umowy i przyjmujących takie wnioski – otwórzARiMR nie prowadzi naborów wniosków w tym zakresie.

Harmonogram naborów wniosków w ramach PS WPR na lata 2023-2027  - otwórz

Źródło: ARiMR

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Nowe przepisy. Zmieniły się zasady selektywnej zbiórki odpadów

Od 2025 roku, zgodnie z przepisami #UE, wchodzi w życie obowiązek selektywnego zbierania odpadów typu: tekstylia, odzież, obuwie. To zadanie gmin, które jest realizowane w ramach Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). Każda gmina zobowiązana jest ustanowić przynajmniej jeden taki punkt na swoim terenie. To tam powinny trafiać rzeczy, którym można dać drugie życie!

(czytaj więcej)
0

10 lat z Kartą Dużej Rodziny. Kto może korzystać ze zniżek?

Dzięki Karcie Dużej Rodziny już od 10 lat rodziny #wielodzietne mogą korzystać z bogatego systemu zniżek i ulg w wielu miejscach w całej Polsce – zarówno w podmiotach publicznych, jak i prywatnych firmach. Gdzie znaleźć listę partnerów? Komu przysługuje taka karta?

(czytaj więcej)
0

Noc wigilijna jasna, to stodoła ciasna. Po wieczerzy obserwowano niebo

Na wsi popularne były w dzień wigilijny wróżby# związane z magią urodzaju. Szeroko rozpowszechnionym zwyczajem było kładzenie kawałka opłatka pod każdą miskę z potrawą wigilijną. Jeśli opłatek się przykleił do dna naczynia, oznaczało to urodzaj tej rośliny, z której przygotowana była potrawa. Domownicy każdej potrawy musieli spróbować, gdyż wierzono, że ilu potraw się nie spróbuje, tyle przyjemności omi­nie człowieka w ciągu następnego roku. Zjedzenie każdej z potraw miało z kolei zapewnić urodzaj da­nej rośliny w przyszłym roku.

(czytaj więcej)