"Nadzieja nie jest matką głupich". Spotkanie biskupa z samorządowcami
fot. Marcin Jarzembowski
„Nadzieja nie jest matką głupich, tchórzów,# ale źródłem prawdziwej odwagi życia” – powiedział bp Krzysztof Włodarczyk podczas noworocznego spotkania za samorządowcami i przyjaciółmi diecezji.
W bydgoskim Domu Polskim, gdzie zgromadziło się kilkadziesiąt osób, wybrzmiał fragment słowa o Narodzeniu Pańskim. – W swoich działaniach macie państwo założenia, zadania, może niektóre z nich przerażają, ale nie tracimy nadziei, że się uda – mówił bp Włodarczyk, nawiązując tym samym do trwającego Roku Jubileuszowego, któremu towarzyszy hasło „Pielgrzymi Nadziei”.
Jak zauważył ordynariusz nadzieja dotyka także wymiaru duchowego człowieka, czegoś głębszego. – Mogę się w życiu niczego nie spodziewać, ale zachować nadzieję. Jest to możliwe, ponieważ nadzieja wykracza poza horyzont konkretnych celów, odsyła nas właśnie w głąb. Nadzieja jest tym, co pozwala człowiekowi przejść przez doświadczenie graniczne – mówił.
Dalej biskup Włodarczyk cytował słowa z Księgi Habakuka. „Drzewo figowe wprawdzie nie rozwija pąków, nie dają plonu winnice, zawiódł owoc oliwek, a pola nie dają żywności, choć trzody owiec znikają z owczarni i nie ma wołów w zagrodach. Ja mimo to w Panu będę się radować, weselić się będę w Bogu, moim Zbawicielu”.
Czy spotkaliście sią państwo ze stwierdzeniem „nadzieja matką głupich”? – pytał zebranych. – Ja mam krótką odpowiedź, że każdą matkę należy szanować. Nadzieja nie jest matką głupich, tchórzów, ale źródłem prawdziwej odwagi życia, podejmowania wyzwań, które pozwalają wyjść z poczucia bezradności, klęski – tłumaczył, dodając, że w sensie duchowym nadzieja jest ściśle związana z wiarą.
Oznacza to życie w horyzoncie nie tyle wartości, ile Boga. – Życzę budowania wspólnoty zaufania w misji, jaką państwo przyjęliście, by wszystko się udawało, jak i spełniały się marzenia. W sytuacjach trudnych, porażek, byście nie tracili nadziei. Mieli wewnętrzną siłę ducha, by przekraczać tę graniczną linię – podkreślił bp Krzysztof Włodarczyk. – Zdecydowanie musimy sobie powiedzieć, że nadzieja jest matką ludzi wierzących. I to nawet nie w kontekście wiary w Boga, ale w drugiego człowieka – zauważył podczas składania życzeń wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego, Zbigniew Ostrowski. – Jesteśmy na początku kadencji. Życzę państwu odwagi w realizacji wszystkich celów i zamierzeń – mówiła wiceprezydent Bydgoszczy, Iwona Waszkiewicz.
Uczestnicy noworocznego spotkania mogli wysłuchać wierszy Cypriana Kamila Norwida i muzyki Fryderyka Chopina z wariacją Ignacego Jana Paderewskiego. Program zatytułowano „Chwila myśli”. Dzieła literackie zaprezentował Dariusz Kowalski, współzałożyciel oraz dyrektor artystyczny Teatru Klasyki Polskiej. Aktora można także oglądać od 33 lat w teatrach repertuarowych, filmach, telewizji, słuchać w radiu. Jest scenarzystą, reżyserem widowisk telewizyjnych, multimedialnych, koncertów i spektakli teatralnych. Jego wrażliwość i warsztat kształtowała współpraca z Kazimierzem Dejmkiem, Maciejem Prusem, Waldemarem Śmigasiewiczem, Mikołajem Grabowskim.
Wybitnemu aktorowi towarzyszył przy fortepianie Tomasz Kłeczek. Urodzony w Virginii w Stanach Zjednoczonych, uczący się w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie fortepianu, i na studiach z klawesynu młody artysta, jest zaangażowany w rozpowszechnianiu muzyki dawnej, występując jako solista na scenach polskich i zagranicznych.
Materiał: Marcin Jarzembowski / Diecezja Bydgoska
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria
Czytaj również
- "Prymus Pomorza i Kujaw II". Lista stypendystów z naszego powiatu
- Zimowe wakacje. Uczniowie z naszego powiatu rozpoczną ferie już za tydzień
- Spotkanie Zespołu Roboczego w sprawie S10. Tematem poprawa bezpieczeństwa
- Wodna odwaga i piłkarskie emocje. Morsy pomagają najmłodszym
- II edycja "Pomagania przez morsowanie". Wiele gorących serc na plaży
Dodaj komentarz
Ruszył nowy rok szkoleniowy. Przed Terytorialsami wiele wyzwań
8.Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony# Terytorialnej uroczyście rozpoczęła nowy rok szkoleniowy
(czytaj więcej)Kolejne rodzaje dokumentów tożsamości. Czym różnią się od siebie?
Dokumenty tożsamości, które musisz znać! #Ministerstwo Cyfryzacji wyjaśnia, czym są mDowód, e-dowód, dowód osobisty, dowód cyfrowy i elektroniczny.
(czytaj więcej)Pamiętaj o nawodnieniu organizmu. Kluczowe dla zdrowia i dobrej kondycji
Dlaczego wciąż przypominamy o piciu# wody?
(czytaj więcej)Noc wigilijna jasna, to stodoła ciasna. Po wieczerzy obserwowano niebo
Na wsi popularne były w dzień wigilijny wróżby# związane z magią urodzaju. Szeroko rozpowszechnionym zwyczajem było kładzenie kawałka opłatka pod każdą miskę z potrawą wigilijną. Jeśli opłatek się przykleił do dna naczynia, oznaczało to urodzaj tej rośliny, z której przygotowana była potrawa. Domownicy każdej potrawy musieli spróbować, gdyż wierzono, że ilu potraw się nie spróbuje, tyle przyjemności ominie człowieka w ciągu następnego roku. Zjedzenie każdej z potraw miało z kolei zapewnić urodzaj danej rośliny w przyszłym roku.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!