Dziś mamy 28 grudnia 2024, sobota, imieniny obchodzą:
27 grudnia 2024

Najzdrowszy barszcz na zakwasie. Buraki skarbnicą witamin

fot. pixabay

fot. pixabay

Jaki barszcz na #wigilię? Tylko naturalny!

Krótsze infekcje, wsparcie pracy nerek i wątroby oraz wspomaganie trawienia i regulacja metabolizmu. To tylko niektóre zalety buraków i zakwasu.

Niepasteryzowany zakwas z buraków jest doskonałym wsparciem dla pracy ukadu pokarmowego i krwionośnego, pozwala wzmocnić odporność. Działając przeciwzapalnie wspiera w walce z infekcjami oraz zapewnia naturalną detoksykację.

Buraki zawierają witaminę C, B6, E i K, potas, magnez i żelazo. Obwitują w betainę, kwas foliowy, regulują ciśnienie krwi i poprawiają pamięć.

Źródło: WSSE w Bydgoszczy

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Jemioła - roślina trująca i lecznicza. Groźny pasożyt problemem w lasach

Jemioła to nie tylko ozdoba. To groźny# pasożyt drzew, którego negatywny wpływ na drzewa obserwujemy w polskich lasach.

(czytaj więcej)
0

Niebezpieczne kontakty online. Jak chronić najmłodszych użytkowników?

Internet jest otwartym środowiskiem, tworzonym #przez wszystkich użytkowników i co oczywiste – nie wszystkie napotkane treści czy nawiązane kontakty będą bezpieczne dla dzieci i nastolatków. Co możemy zrobić, aby była to przestrzeń przyjazna?

(czytaj więcej)
0

Noc wigilijna jasna, to stodoła ciasna. Po wieczerzy obserwowano niebo

Na wsi popularne były w dzień wigilijny wróżby# związane z magią urodzaju. Szeroko rozpowszechnionym zwyczajem było kładzenie kawałka opłatka pod każdą miskę z potrawą wigilijną. Jeśli opłatek się przykleił do dna naczynia, oznaczało to urodzaj tej rośliny, z której przygotowana była potrawa. Domownicy każdej potrawy musieli spróbować, gdyż wierzono, że ilu potraw się nie spróbuje, tyle przyjemności omi­nie człowieka w ciągu następnego roku. Zjedzenie każdej z potraw miało z kolei zapewnić urodzaj da­nej rośliny w przyszłym roku.

(czytaj więcej)