Ferie Zimowe 2025. Policjanci z drogówki będą czuwać na drogach powiatu
fot. KMP Bydgoszcz
Od 17 stycznia br. rozpoczynają się ferie zimowe. #To czas wypoczynku i wyjazdy z nim związane. Nad bezpieczeństwem wszystkich uczestników ruchu drogowego będą czuwać policjanci „drogówki”. W województwie kujawsko-pomorskim ferie będą trwały do 2 lutego.
Z uwagi na wzmożony ruch na drogach, przez cały okres ferii zimowych, policjanci ruchu drogowego w naszym województwie będą czuwać nad bezpieczeństwem podróżujących. Dużą uwagę w tym czasie mundurowi zwrócą na kontrolę autobusów i kierowców przewożących dzieci na zimowy wypoczynek.
Podczas kontroli policjanci szczególną uwagę będą zwracać na:
- stan techniczny pojazdów, ze zwróceniem uwagi na oświetlenie i stan ogumienia, trzeźwość kierowców,
- właściwy załadunek bagażu oraz sprzętu zimowego, stosowanie pasów bezpieczeństwa przez kierujących i pasażerów oraz przewożenie dzieci w fotelikach bezpieczeństwa,
- prawidłowość poruszania się pieszych po drodze oraz posiadanie przez nich obowiązkowych elementów odblaskowych poza terenem zabudowanym.
Wybierając się w podróż własnym autem warto pamiętać o kilku zasadach, których przestrzeganie pozwoli nam na bezpieczne dotarcie do miejsca wypoczynku i bezpieczny powrót. Przed wyjazdem na wakacje sprawdźmy:
- stan techniczny pojazdu (działanie świateł, ciśnienie w oponach, sprawność układu hamulcowego i jezdnego itp.),
- wyposażenie auta (trójkąt, gaśnica).
Pamiętajmy o ważnych zasadach podczas podróży:
- dostosujmy prędkość jazdy do warunków atmosferycznych i drogowych, gdyż najczęstszą przyczyną wypadków jest nadmierna prędkość połączona z brawurą,
- w czasie jazdy korzystajmy z pasów bezpieczeństwa,
- nie kierujmy pojazdem pod wpływem alkoholu - środek ten, nawet w małych ilościach zaburza koncentrację oraz ocenę rzeczywistości i własnych zachowań, wydłuża czas reakcji na bodźce i ogranicza pole widzenia,
- siadając za kierownicą samochodu pamiętajmy, aby nie wyruszać w drogę, gdy jest się zmęczonym lub niewyspanym. Taki stan osłabia refleks, zmniejsza zdolność koncentracji.
Zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży jest priorytetem polskiej Policji. Ważnym elementem troski o bezpieczeństwo są kontrole autobusów wiozących je na wypoczynek.
W związku z powyższym Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji przygotowało wykaz miejsc prowadzenia kontroli autobusów oraz kierowców autobusów przewożących dzieci i młodzież na wypoczynek. Wykaz ten zawiera zestawienie punktów z terenu kraju wraz z numerami telefonów kontaktowych, gdzie można uzyskać informacje na temat możliwości przeprowadzenia doraźnych kontroli autobusów i kierowców.
Podczas kontroli sprawdzany jest przede wszystkim stan techniczny autobusu i jego wyposażenie, uprawnienia kierującego oraz stan trzeźwości. Dobrym rozwiązaniem jest poinformowanie policjantów o planowanym wyjeździe z kilkudniowym wyprzedzeniem. Dzięki temu można uniknąć dłuższego oczekiwania na przyjazd patrolu Policji.
Materiał: podkom. Remigiusz Rakowski WRD / KWP w Bydgoszczy
Czytaj również
- Bezpieczne Ferie 2025. Na drogach czuwać będą policjanci
- Podsumowanie działań "Bezpieczny pieszy". Powiat bydgoski z drona
- Wykaz punktów kontroli autobusów. Bezpieczne Ferie 2025
- Papierosy bez akcyzy. Policjanci zabezpieczyli na targowisku
- Podłożyli ładunek, który eksplodował! Sprawcy zostali aresztowani
Dodaj komentarz
Ruszył nowy rok szkoleniowy. Przed Terytorialsami wiele wyzwań
8.Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony# Terytorialnej uroczyście rozpoczęła nowy rok szkoleniowy
(czytaj więcej)Kolejne rodzaje dokumentów tożsamości. Czym różnią się od siebie?
Dokumenty tożsamości, które musisz znać! #Ministerstwo Cyfryzacji wyjaśnia, czym są mDowód, e-dowód, dowód osobisty, dowód cyfrowy i elektroniczny.
(czytaj więcej)Pamiętaj o nawodnieniu organizmu. Kluczowe dla zdrowia i dobrej kondycji
Dlaczego wciąż przypominamy o piciu# wody?
(czytaj więcej)Noc wigilijna jasna, to stodoła ciasna. Po wieczerzy obserwowano niebo
Na wsi popularne były w dzień wigilijny wróżby# związane z magią urodzaju. Szeroko rozpowszechnionym zwyczajem było kładzenie kawałka opłatka pod każdą miskę z potrawą wigilijną. Jeśli opłatek się przykleił do dna naczynia, oznaczało to urodzaj tej rośliny, z której przygotowana była potrawa. Domownicy każdej potrawy musieli spróbować, gdyż wierzono, że ilu potraw się nie spróbuje, tyle przyjemności ominie człowieka w ciągu następnego roku. Zjedzenie każdej z potraw miało z kolei zapewnić urodzaj danej rośliny w przyszłym roku.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!