Finał V Turnieju Baśniowego. Uczniowie wykazali się wiedzą

fot. pow.
„Bór ciemny, gęsty, pełen żywicznej wilgoci/ Rozrzucony na# wielkim, bezkresnym obszarze/ Zaraz księżyc się w pełni spoza chmur ukaże/ I iglaste wierzchołki drzew lekko ozłoci…” - tymi słowami pełnymi tajemniczości i magii rozpoczął się finał V Turnieju Baśniowego w Zespole Szkół Agro-Ekonomicznych im. Bronisława Zamojdzina w Karolewie. Motywem tegorocznego konkursu był: LAS…
Uroczystość rozpoczęła się od występu wokalnego Zofii Janiszewskiej (VT) oraz poetyckiego – Mikołaja Świtonia (IVT), po którym pan dyrektor Stanisław Buś przywitał wszystkich gości. W piątej edycji turnieju wzięło udział aż 175 uczestników z 14 szkół podstawowych z województwa kujawsko-pomorskiego. Konkurs ma rangę wojewódzkiego, otrzymał Honorowy Patronat Starosty Bydgoskiego Pana Piotra Kozłowskiego oraz Honorowy Patronat Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty Pani Grażyny Dziedzic. Dodatkowo patronatem medialnym objęło go Radio Pik.
Uczniowie klas IV – VIII mogli wziąć udział w jednej lub dwóch kategoriach konkursowych: teście wiedzy o baśniach oraz pisaniu własnego tekstu. To drugie wybrało aż 115 uczestników! Prace sprawdzone zostały przez panie metodyk z Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy: panią Ewę Kujawę i panią Elżbietę Zmarzlak, pod kierunkiem kierownik pracowni humanistycznej pani Iwony Rostankowskiej. Ponadto KPCEN objął konkurs patronatem merytorycznym. W pierwszej kategorii wzięło udział 96 uczniów, którzy przed rozpoczęciem uroczystości zmierzyli się z testem wiedzy.
Spotkanie baśniowe poprowadzili uczniowie klasy IV technikum: Alicja Siuda, Rozalia Szamrowicz, Bartosz Wenderlich, Ksawery Zdziarski, a w prezentacji baśni wzięły też udział: Julia Wardzińska i Oliwia Mazurkiewicz. Nad przebiegiem testu wiedzy czuwały panie: Małgorzata Kaźmierczak i Beata Śniadowska z pomocą uczniów: Olgi Szreder, Wiktorii Olszewskiej, Wiktorii Urban, Weroniki Kazimierskiej, Ani Gutkowskiej i Mikołaja Garsteckiego (IVT). Przed ogłoszeniem wyników goście wzięli udział w spacerze, podczas którego w poszczególnych pracowniach zapoznali się z ofertą edukacyjną Zespołu Szkół w Karolewie. Oprowadzali ich wszyscy uczniowie klasy IV technikum. Wspomnieć należy, że obsługą gastronomiczną podczas spotkania zajęły się klasy drugiej – wypiekami kucharze z drugiej branżowej pod kierunkiem pani Aleksandry Góreckiej i pana Zbigniewa Dolnego, a pomocą na sali, stołówce i na kuchni – uczniowie z klasy II technikum – Michalina Bloch, Milena Wanka, Paulina Wróblewska, Piotr Westfal, Patryk Masternak, Amelia Makowska, Nikola Zapała, Oliwia Rumel i Kinga Anasiewicz, a także Paulina Wiśniewska z IVT, pod opieką pani Katarzyny Lewandowskiej. Nad częścią techniczną imprezy czuwali: Tomasz Giersz – sprzęt nagłaśniający i Hubert Redzimski – zdjęcia oraz Filip Grabski, Mateusz Mikulski i Bartłomiej Goryński (IVT).
Nagrody ufundowane zostały przez Starostę Bydgoskiego pana Piotra Kozłowskiego, którego podczas uroczystości reprezentował Radny Powiatu Bydgoskiego – pan Tadeusz Zamłyński. Drugi sponsor to Gminna Biblioteka Publiczna z Dobrcza z panią dyrektor Agnieszką Lewandowską oraz Stowarzyszenie „Absolwentów i Sympatyków Szkoły w Karolewie”, które reprezentował pan Janusz Wolski – prezes stowarzyszenia. Dzięki szanownym fundatorom mogliśmy wytypować kilka kategorii wiekowych w poszczególnych działach konkursowych. Nagrodami były książki (zakupione w bydgoskiej księgarni „Toniebajka. Księgarnia dla wszystkich”), gry planszowe oraz torby.
Wyniki testu wiedzy o baśniach
I miejsce – Patrycja Wadych z Ostromecka, Marta Lustig z SP2 z Koronowa
II miejsce – Zuzanna Banaś z Dobrcza, Maja Siupa z Borówna, Oliwia Kowalska z SP 2 w Koronowie
III miejsce – Klaudia Szmyd z Dobrcza, Lena Lewandowska z Dobrcza
wyróżnienie: Hanna Łukasiak z Pruszcza, Natalia Guz z Dobrcza, Zofia Jaworska z Borówna, Sofia Pardo z Kotomierza
Uczniowie wykazali się dobrą znajomością: „Czerwonego Kapturka”, „Jasia i Małgosi”, baśni Marii Konopnickiej „O krasnoludkach i sierotce Marysi”, „Mysikrólik i niedźwiedź” oraz „Choinka” Andersena – gratulacje!
Pisanie własnej baśni – trzy kategorie wiekowe
Kategoria: IV – V klasa
I miejsce – Amelia Hutek „Trzy dzbanuszki” SP5 Żnin
II miejsce – Lidia Kamińska „Leśni przyjaciele” Serock
Julia Jaszkowska „Zaczarowany owoc” Pruszcz
Emilia Siupa „Przygody misia Śnieżka” Borówno
III miejsce – Kaja Drążyk „O pisarzu i wiedźmie” Ostromecko
Gabriela Skiba „Sen lasu” ZSZ nr 8
Wyróżnienie – Jakub Kwiatkowski „Magiczna przeszłość” Serock
Katagoria: VI Klasa
I miejsce
Zofia Prądzyńska „Poszukiwanie pierwszych przygód” SP1 Tuchola
Anna Murat „Leśni tancerze” ZSZ nr 8
Maja Mrówczyńska „Las obłąkanych serc” SP5 Żnin
II miejsce
Amelia Modlisz „Magiczny las” SP Kotomierz
Agata Ręba „Szmaragdowy Bór i Strażnicy Przeznaczenia” SP Sitowiec
Agata Bednarek „Magiczni strażnicy lasu” SP Łowinek
Filip Ciążyński „Baśń o magicznym krzewie” SP Sicienko
III miejsce
Maria Rydzyńska „Baśń o Violetcie oraz magicznym lesie” SP Sicienko
Eliza Róg „Magiczny las” SP Kotomierz
Olaf Grabiszewski „Hieronim z Leśnogrodu” SP Serock
Wiktoria Gadek, „Leśna pomoc” SP Pruszcz
Katgegoria: VII – VIII Klasa
I miejsce
Bartosz Słoniewski „Tajemnica Zaczarowanego Lasu’’ klasa VIII, ZS w Borównie
Julia Grzybowska „Legenda o srebrzystym orężu” ZSZ nr 8z Bydgoszczy
Sandra Kamień „Dusza lasu” ZSZ nr 8 z Bydgoszczy
II miejsce
Martyna Skorupa „Sercowy las” SP Pruszcz
Karol Kula „W szmaragdowym lesie” SP Serock
Wiktor Urowski „Ocalenie słowiańskiego gaju” SP1 Tuchola
III miejsce
Katarzyna Siniło „O poszukiwaniu paproci i co z tego wynikło…” SP1 Tuchola
Emilia Grochowska „Las ciepłych tajemnic” SP Serock
Kacper Przewięźlikowski „Zaczarowana jabłoń” ZSZ nr 8 z Bydgoszczy
Martyna Mamel „Magiczne spotkanie” SP2 Koronowo
Wyróżnienie
Zofia Seweryn „ KLĄTWA BESARIONA” SP Pruszcz
Marta Stasiak „Walka o magiczną krainę” SP Sicienko
Nagrodę specjalną ufundowaną przez Stowarzyszenie Absolwentów i Sympatyków Szkoły w Karolewie otrzymała Maja Siupa „Dziedziczka Dzikiego Lasu” z Borówna.
Las to jeden z najczęściej przywoływanych motywów baśniowych we wszystkich gatunkach opowieści. Jest on przestrzenią ogromną, w której łatwo się zgubić. Błądzenie w nim bardzo często oznacza błądzenie w zaświatach. Motyw ten spotkał się z wielkim zainteresowaniem tegorocznych młodych pisarek i pisarzy! Podczas uroczystości wylosowano temat przewodni na rok 2026, a będzie nim: KSIĘGA!
Koordynator turnieju: pani Anna Ligman
Materiał:Zespół Szkół Agro-Ekonomicznych Karolewo
Galeria












































Czytaj również
- Wojewódzki Konkurs "Wszystko gra". Wyróżnienie dla Kacpra
- Mistrzostwa Powiatu w piłce nożnej. Rywalizacja w ramach Licealiady
- Uroczyste obchody w ZSZ Koronowo. 27. rocznica nadania szkole imienia generała
- Igrzyska Młodzieży Szkolnej. Mistrzostwa Powiatu w koszykówce dziewcząt
- Laureaci Konkursu Kuratoryjnego. Osobiste gratulacje od Wójta
Dodaj komentarz
Renta socjalna. Ile wynosi i kto może ją otrzymać?

Renta socjalna to świadczenie, które nie jest uzależnione# ani od stażu pracy, ani od pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Aby jednak móc ją otrzymać, należy spełnić określone warunki. Od marca jej wysokość wzrosła do 1878,91 zł brutto.
(czytaj więcej)Wypłata świadczeń z ZUS. Coraz częściej wpływa na konto

Klienci coraz częściej decydują się na przekazywanie świadczeń# długoterminowych z ZUS, takich jak emerytura, renta czy nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, na swoje konto bankowe. Spośród około 8,8 mln osób, którym ZUS co miesiąc wypłaca świadczenia emerytalno-rentowe 7 mln otrzymuje te środki w formie przelewu na konto w banku. W lutym br. wskaźnik ubankowienia w kraju wyniósł 79,9 proc., a w regionie 81,5 proc.
(czytaj więcej)Pamiętaj o nawodnieniu organizmu. Kluczowe dla zdrowia i dobrej kondycji

Dlaczego wciąż przypominamy o piciu# wody?
(czytaj więcej)To groźna i wysoce zakaźna choroba. Co wiemy o błonicy?

Po raz pierwszy od wielu lat #odnotowano w Polsce przypadki zachorowania na błonicę. Błonica jest chorobą zakaźną szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną wywoływaną przez bakterie maczugowca błonicy. Choroba przenoszona jest drogą kropelkowo-powietrzną lub przez bezpośredni kontakt z wydzielinami albo przedmiotami osobistymi osoby chorej lub nosiciela. Głównym źródłem zakażenia jest człowiek. Okres wylęgania może wynosić od 1 do 7 (10) dni. Wybrane szczepy bakterii produkują toksynę błoniczą, która ma potencjał uszkodzenia mięśnia sercowego, mózgu czy nerek.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!