Dziś mamy 24 kwietnia 2025, czwartek, imieniny obchodzą:
17 lutego 2025

Ważne rozmowy. O sytuacji polskiego rolnictwa z przedstawicielami

fot. powierzone

fot. powierzone

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław# Siekierskiwziął wczoraj udział w posiedzeniu Pomorskiej Rady Rolnictwa oraz spotkał się z przedstawicielami instytucji pracujących na rzecz rolnictwa i obszarów wiejskich. Podczas spotkań minister Siekierski przedstawił priorytety polskiej prezydencji, omówił kluczowe kwestie związane z umową Mercosur oraz poruszył bieżące tematy związane z sektorem rolnym.

Minister Czesław Siekierski podkreślił, że przez 6 miesięcy przewodnictwa w Radzie UE głównym celem Polski będzie poprawa konkurencyjności europejskiego rolnictwa oraz zwiększenie odporności sektora rolno-spożywczego na niekorzystne zmiany demograficzne i środowiskowo-klimatyczne.

– To dla mnie bardzo ważne, aby polska prezydencja miał istotny wkład w tworzenie nowych polityk – powiedział minister Siekierski.

Szef resortu rolnictwa zaznaczył, że w ramach polskiej prezydencji będzie kontynuował prace nad racjonalizacją Europejskiego Zielonego Ładu oraz uproszczeniem Wspólnej Polityki Rolnej.

Ponadto minister Siekierski zapewnił, że jednym z priorytetów jest również wzmocnienie pozycji rolników w łańcuchu dostaw żywności.

– Komisja Europejska już nam zaprezentowała propozycje rozporządzeń w tym zakresie. Te zmiany są oczekiwane przez rolników, dlatego będziemy dokładać wszelkich starań, aby jak najsprawniej wprowadzić je w życie – podkreślił minister Czesław Siekierski.

Minister przypomniał, że w kwestii handlu międzynarodowego towarami rolnymi polityka UE powinna uwzględniać interesy europejskich rolników. – Będziemy wspierać konkurencyjność europejskiego rolnictwa w stosunku do produkcji rolnej z krajów trzecich – powiedział minister Czesław Siekierski.

Minister Czesław Siekierski stanowczo podkreślił również, że umowa Mercosur w obecnym kształcie nie może być przez Polskę zaakceptowana. – W tej chwili Komisja Europejska wstrzymała formalne zatwierdzenia i sądzę, że zmierza w kierunku dokonania pewnych zmian – powiedział minister Siekierski.

Minister przypomniał również, że w tej sprawie rozmawiał już i będzie rozmawiał w najbliższym czasie z minister Francji. – Dla dobra europejskich rolników i całego sektora rolno-spożywczego musimy wspólnie działać na rzecz poszerzenia mniejszości blokującej – zaznaczył przewodniczący resortu rolnictwa.

Podczas spotkania minister Siekierski poruszył również kwestie dotyczące ochrony zwierząt podczas transportu oraz omówił bieżące sprawy dotyczące sektora rolnego m.in. kwestie związane z kontrolą jakości żywności, afrykańskim pomorem świń (ASF) oraz rzekomym pomorem drobiu (ND).

– Rezem z inspekcjami na bieżąco rozmawiamy o tych wszystkich problemach, które dotyczą całego systemu kontroli i są istotne dla sektora rolnego – podkreślił szef resortu rolnictwa.

Materiał: Ministrerstwo Rolnictwa

Oceń artykuł: 2 3

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Renta socjalna. Ile wynosi i kto może ją otrzymać?

Renta socjalna to świadczenie, które nie jest uzależnione# ani od stażu pracy, ani od pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Aby jednak móc ją otrzymać, należy spełnić określone warunki. Od marca jej wysokość wzrosła do 1878,91 zł brutto.

(czytaj więcej)
0

Wypłata świadczeń z ZUS. Coraz częściej wpływa na konto

Klienci coraz częściej decydują się na przekazywanie świadczeń# długoterminowych z ZUS, takich jak emerytura, renta czy nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, na swoje konto bankowe. Spośród około 8,8 mln osób, którym ZUS co miesiąc wypłaca świadczenia emerytalno-rentowe 7 mln otrzymuje te środki w formie przelewu na konto w banku. W lutym br. wskaźnik ubankowienia w kraju wyniósł 79,9 proc., a w regionie 81,5 proc.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie. Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)
0

To groźna i wysoce zakaźna choroba. Co wiemy o błonicy?

Po raz pierwszy od wielu lat #odnotowano w Polsce przypadki zachorowania na błonicę. Błonica jest chorobą zakaźną szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną wywoływaną przez bakterie maczugowca błonicy. Choroba przenoszona jest drogą kropelkowo-powietrzną lub przez bezpośredni kontakt z wydzielinami albo przedmiotami osobistymi osoby chorej lub nosiciela. Głównym źródłem zakażenia jest człowiek. Okres wylęgania może wynosić od 1 do 7 (10) dni. Wybrane szczepy bakterii produkują toksynę błoniczą, która ma potencjał uszkodzenia mięśnia sercowego, mózgu czy nerek.

(czytaj więcej)