Współpraca Polski i Ukrainy. Rozmowy o rolnictwie

fot. MRiRW
Kwestie dotyczące wymiany handlowej #towarami rolno-spożywczymi oraz perspektywy rozwoju polsko-ukraińskiej współpracy w dziedzinie rolnictwa, to tematy spotkania ministra rolnictwa i rozwoju wsi Czesława Siekierskiego z ministrem polityki rolnej i żywności Ukrainy Witalijem Kowalem.
Stanowisko polskiego resortu rolnictwa
Minister Czesław Siekierski podkreślił pozytywne efekty dotychczasowego dialogu. Potwierdził gotowość strony polskiej do kontynuacji rozmów w tym formacie. Minister zaznaczył także, że Polska chce rozwijać współpracę z partnerami z Ukrainy i wykorzystywać nasze przewagi, jakimi są bliskość geograficzna i polskie doświadczenia w transformacji rolnictwa.
Wiceminister Michał Kołodziejczak zwrócił uwagę na konieczność poszukiwania wspólnych celów współpracy. Wiceminister Adam Nowak nakreślił obszary potencjalnego współdziałania, wskazując m.in. na doradztwo rolnicze oraz wymianę pokoleń w rolnictwie.
Perspektywiczne obszary współpracy
Polscy eksperci przedstawili informacje nt. produktów perspektywicznych w wymianie handlowej PL i UA w sektorze roślin oleistych oraz wymogów w produkcji rolnej w UE. Obecny na spotkaniu prof. dr hab. inż. Piotr Przybyłowicz, Dziekan Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej, zaprezentował wspólny projekt MRiRW i Politechniki Warszawskiej w obszarze wykorzystania biopaliw.
Duże możliwości rozwoju istnieją także w obszarze naukowo-badawczym. Polskie i ukraińskie instytuty naukowo-badawcze potwierdziły zainteresowanie zacieśnieniem kontaktów.
Strona ukraińska o relacjach rolnych z Polską
Ukraiński minister W. Kowal podziękował stronie polskiej za dotychczasowe wsparcie. Zwrócił uwagę na wpływ wojny na ukraiński sektor rolno-spożywczy. Jak poinformował, obecnie ukraiński eksport odbywa się znowu przede wszystkim przez Morze Czarne. W rozmowie z przedstawicielami polskiej branży rolniczej podkreślił, że polskie rolnictwo jest obecnie o wiele bardziej wydajne niż ukraińskie i zachęcał do podejmowania przez polskie firmy inwestycji na Ukrainie.
Ukraińscy eksperci przedstawili informacje nt. stanu dostosowania ukraińskiego sektora rolnego do standardów UE ws. fitosanitarnych i weterynaryjnych, a także struktury agrarnej na Ukrainie.
Głos organizacji branżowych
Przedstawiciele organizacji branżowych obu krajów poruszyli temat możliwości zacieśnienia współpracy m.in. w sektorze mleczarskim i roślin oleistych. Podczas dyskusji zostały mocno zaznaczone obawy polskich rolników w kontekście przewag konkurencyjnych ukraińskich agroholdingów.
Rozmowy o rolnictwie z udziałem organizacji branżowych Polski i Ukrainy
W marcu br. mija rok od pierwszego spotkania ministrów rolnictwa PL i UA zorganizowanego w formacie poszerzonym o przedstawicieli organizacji branżowych obu krajów. Dotychczas odbyły się 4 takie spotkania. Szefowie resortów rolnictwa Polski i Ukrainy zapowiedzieli, że będą one kontynuowane.
Materiał: MRIRW
Galeria













Czytaj również
Dodaj komentarz
Renta socjalna. Ile wynosi i kto może ją otrzymać?

Renta socjalna to świadczenie, które nie jest uzależnione# ani od stażu pracy, ani od pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Aby jednak móc ją otrzymać, należy spełnić określone warunki. Od marca jej wysokość wzrosła do 1878,91 zł brutto.
(czytaj więcej)Wypłata świadczeń z ZUS. Coraz częściej wpływa na konto

Klienci coraz częściej decydują się na przekazywanie świadczeń# długoterminowych z ZUS, takich jak emerytura, renta czy nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, na swoje konto bankowe. Spośród około 8,8 mln osób, którym ZUS co miesiąc wypłaca świadczenia emerytalno-rentowe 7 mln otrzymuje te środki w formie przelewu na konto w banku. W lutym br. wskaźnik ubankowienia w kraju wyniósł 79,9 proc., a w regionie 81,5 proc.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie. Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)To groźna i wysoce zakaźna choroba. Co wiemy o błonicy?

Po raz pierwszy od wielu lat #odnotowano w Polsce przypadki zachorowania na błonicę. Błonica jest chorobą zakaźną szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną wywoływaną przez bakterie maczugowca błonicy. Choroba przenoszona jest drogą kropelkowo-powietrzną lub przez bezpośredni kontakt z wydzielinami albo przedmiotami osobistymi osoby chorej lub nosiciela. Głównym źródłem zakażenia jest człowiek. Okres wylęgania może wynosić od 1 do 7 (10) dni. Wybrane szczepy bakterii produkują toksynę błoniczą, która ma potencjał uszkodzenia mięśnia sercowego, mózgu czy nerek.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!