Spotkania w sprawie problemów rolników. Powołano zespoły robocze

fot. Ministerstwo Rolnictwa
Minister Czesław Siekierski spotkał się w poniedziałek# w siedzibie ministerstwa z rolnikami i przedstawicielami organizacji rolniczych, którzy uczestniczyli w rozmowach w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog”. Spotkanie odbyło się na wniosek prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych (KRIR) Wiktora Szmulewicza i dotyczyło powołania tematycznych zespołów roboczych.
Powołanie zespołów roboczych
Podczas spotkania rozmawiano o inicjatywie powołania tematycznych zespołów roboczych. Prezes KRIR podkreślił, że problemy rolników należy omawiać w grupach roboczych, a rolnicy – jako praktycy, powinni wypracować propozycje konkretnych rozwiązań.
Uczestnicy spotkania uzgodnili, że prace będą się odbywały w już istniejących zespołach, funkcjonujących w ramach Oddolnego Ogólnopolskiego Protestu Rolników. Są to:
- Zespół ds. ziemi w zakresie: dzierżawy z Zasobów Skarbu Państwa, ochrony polskiej ziemi, dzierżawy w obrocie prywatnym;
- Zespół ds. wsi jako miejsca produkcji rolnej w zakresie: modyfikacji przepisów o immisjach i regulacji stosunków sąsiedzkich, ułatwienia produkcji rolnej, procesów inwestycyjnych na wsi, ochrony przed chorobami zwierząt, stabilizacji produkcji roślinnej:
- Zespół ds. Wspólnej Polityki Rolnej w zakresie: wdrażania Nature Restoration Law, bieżącej i przyszłej perspektywy WPR;
- Zespół ds. ochrony rynków rolnych przed napływem produktów spoza UE w zakresie umów międzynarodowych;
- Zespół ds. opłacalności produkcji rolnej w zakresie: organizacji rynku, działania aplikacji „zgłoś suszę rolniczą”, ubezpieczeń rolniczych;
- Zespół ds. ekologii w zakresie roślinnej produkcji ekologicznej, zwierzęcej produkcji roślinnej.
Prace w zespołach będą odbywały się w formule on-line, a skład zespołów roboczych zależy od koordynatora, którym będzie KRIR. W zależności od potrzeb powoływane będą nowe zespoły robocze.
Wypracowane propozycje rozwiązań zostaną przedstawione dyrektorom odpowiednich departamentów merytorycznych, a następnie skierowane do ministra Czesława Siekierskiego.
Pozostałe tematy
Podczas spotkania minister Czesław Siekierski omówił również wyzwania związane z przedstawioną przez komisarza UE ds. rolnictwa Christophe Hansen wizją rolnictwa po 2027 r. oraz działania resortu rolnictwa w zakresie zmian w Europejskim Zielonym Ładzie, w tym zniesienia normy GAEC 2.
materiał: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Czytaj również
Dodaj komentarz
Renta socjalna. Ile wynosi i kto może ją otrzymać?

Renta socjalna to świadczenie, które nie jest uzależnione# ani od stażu pracy, ani od pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Aby jednak móc ją otrzymać, należy spełnić określone warunki. Od marca jej wysokość wzrosła do 1878,91 zł brutto.
(czytaj więcej)Wypłata świadczeń z ZUS. Coraz częściej wpływa na konto

Klienci coraz częściej decydują się na przekazywanie świadczeń# długoterminowych z ZUS, takich jak emerytura, renta czy nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, na swoje konto bankowe. Spośród około 8,8 mln osób, którym ZUS co miesiąc wypłaca świadczenia emerytalno-rentowe 7 mln otrzymuje te środki w formie przelewu na konto w banku. W lutym br. wskaźnik ubankowienia w kraju wyniósł 79,9 proc., a w regionie 81,5 proc.
(czytaj więcej)Pamiętaj o nawodnieniu organizmu. Kluczowe dla zdrowia i dobrej kondycji

Dlaczego wciąż przypominamy o piciu# wody?
(czytaj więcej)To groźna i wysoce zakaźna choroba. Co wiemy o błonicy?

Po raz pierwszy od wielu lat #odnotowano w Polsce przypadki zachorowania na błonicę. Błonica jest chorobą zakaźną szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną wywoływaną przez bakterie maczugowca błonicy. Choroba przenoszona jest drogą kropelkowo-powietrzną lub przez bezpośredni kontakt z wydzielinami albo przedmiotami osobistymi osoby chorej lub nosiciela. Głównym źródłem zakażenia jest człowiek. Okres wylęgania może wynosić od 1 do 7 (10) dni. Wybrane szczepy bakterii produkują toksynę błoniczą, która ma potencjał uszkodzenia mięśnia sercowego, mózgu czy nerek.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!