Inwestycje w roku 2025. Opera, filharmonia, Nawra
fot. Paweł Wietrzykowski/ON
W rozbudowywanym kompleksie Opery Nova finiszują roboty #konstrukcyjne na budowie tzw. czwartego kręgu, jednocześnie placówka ogłasza przetargi na specjalistyczne wyposażenie i zapowiada uruchomienie parkingu podziemnego jeszcze przed nowym sezonem artystycznym. W tym roku startują też dwie inne duże inwestycje kulturalne w naszym regionie – rozbudowa Filharmonii Pomorskiej i wielkie przedsięwzięcie w Nawrze, gdzie w zrujnowanym kompleksie pałacowym powstanie muzeum ziemiaństwa.
- By móc uczestniczyć w wydarzeniach artystycznych na najwyższym poziomie, musimy mieć spełniające standardy obiekty instytucji kultury. Kultura i jej twórcy zawsze potrzebowali hojnych mecenasów, tak było niegdyś, tak jest i teraz. Nasze opera i filharmonia są znakomite, więc warte każdych środków. Zaś nowe i nowatorskie muzeum ziemiaństwa jest de facto inwestycją prorozwojową, bo poszerzy naszą regionalną ofertę turystyczną – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.
Operowa sala kameralna i kino
Jeśli wszystko pójdzie po myśli inwestorów i wykonawców, wiecha nad nowymi przestrzeniami Opery Nova – przypomnijmy: na czterech kondygnacjach będą się tu mieścić sala kameralna z widownią na 500 osób, przestrzeń wystawiennicza i sala kinowa dla 200 widzów, od strony Brdy zaplanowany jest taras widokowy – zawiśnie wiosną tego roku. Ekipy wykonawcze przygotowują się już do prac instalacyjnych wewnątrz obiektu, jednocześnie ogłaszane są przetargi na urządzenia mechaniki sceny oraz wyposażenie elektroakustyczne, technologię oświetlenia sceny oraz dostawę i montaż trybun i foteli.
Tegoroczne koszty to 90 mln złotych, całość 170 mln złotych.
Nawra jak za najlepszych czasów
Remont konserwatorski i działania rewitalizacyjno-odtworzeniowe w zespole pałacowo-parkowym w podtoruńskiej Nawrze, w którym powstanie Muzeum Ziemiaństwa im. Rodziny Sczanieckich, należy uznać za rozpoczęte. Wykonawca, firma Dolmar, przejął plac budowy i obecnie prowadzi prace przygotowawcze, które powinny się zakończyć za 24 miesiące. Kontrakt Dolmaru opiewa na 39 mln złotych
Klasycystyczny pałac w Nawrze, nasza lokalna perła architektury klasycystycznej, został zbudowany w latach 1798–1805 dla Konstantego Kruszyńskiego, a następnie przebudowany na potrzeby rodziny Sczanieckich, która gospodarował w nim do II wojny światowej. Misję odrestaurowania parku i pałacu, które latem 2022 zostały przez rodzinę Sczanieckich oficjalnie przekazane samorządowi województwa, marszałek Piotr Całbecki powierzył Kujawsko-Pomorskiemu Centrum Dziedzictwa, które jest instytucją marszałkowską.
Filharmonia z rozmachem
Długo wyczekiwana, założona z rozmachem rozbudowa Filharmonii Pomorskiej to obecnie najważniejszy projekt inwestycyjny w dziedzinie kultury w naszym regionie. Mimo wielu starań rząd nie dał na nią dał pieniędzy, ambitny projekt realizujemy więc za własne, choć to dla samorządu województwa bardzo duży wysiłek finansowy. W tym roku uruchamiamy na ten cel 14 mln złotych, a ostateczne 300 mln złotych. FP to instytucja takiego formatu, że zasługuje na każde zainwestowane w nią środki!
Założenia rozbudowy Filharmonii Pomorskiej zarząd województwa przyjął w 2017 roku. Powstaną m.in. z mała sala koncertowa z widownią na co najmniej 350 miejsc i system podziemnych parkingów.
Materiał: Beata Krzemińska / rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
Czytaj również
- Powołanie Stowarzyszenia Metropolia Toruńska. Inauguracja
- Kolejne rodzaje dokumentów tożsamości. Czym różnią się od siebie?
- Stopniowo zwiększaj dawkę ruchu. Zacznij od ćwiczeń w domu
- Obowiązkowe badania lekarskie dla myśliwych? Propozycja zmiany przepisów
- Zdrowie to inwestycja w siebie. Pamiętaj o badaniach profilaktycznych
Dodaj komentarz
Ruszył nowy rok szkoleniowy. Przed Terytorialsami wiele wyzwań
8.Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony# Terytorialnej uroczyście rozpoczęła nowy rok szkoleniowy
(czytaj więcej)Inwestycje w roku 2025. Opera, filharmonia, Nawra
W rozbudowywanym kompleksie Opery Nova finiszują roboty #konstrukcyjne na budowie tzw. czwartego kręgu, jednocześnie placówka ogłasza przetargi na specjalistyczne wyposażenie i zapowiada uruchomienie parkingu podziemnego jeszcze przed nowym sezonem artystycznym. W tym roku startują też dwie inne duże inwestycje kulturalne w naszym regionie – rozbudowa Filharmonii Pomorskiej i wielkie przedsięwzięcie w Nawrze, gdzie w zrujnowanym kompleksie pałacowym powstanie muzeum ziemiaństwa.
(czytaj więcej)Pamiętaj o nawodnieniu organizmu. Kluczowe dla zdrowia i dobrej kondycji
Dlaczego wciąż przypominamy o piciu# wody?
(czytaj więcej)Noc wigilijna jasna, to stodoła ciasna. Po wieczerzy obserwowano niebo
Na wsi popularne były w dzień wigilijny wróżby# związane z magią urodzaju. Szeroko rozpowszechnionym zwyczajem było kładzenie kawałka opłatka pod każdą miskę z potrawą wigilijną. Jeśli opłatek się przykleił do dna naczynia, oznaczało to urodzaj tej rośliny, z której przygotowana była potrawa. Domownicy każdej potrawy musieli spróbować, gdyż wierzono, że ilu potraw się nie spróbuje, tyle przyjemności ominie człowieka w ciągu następnego roku. Zjedzenie każdej z potraw miało z kolei zapewnić urodzaj danej rośliny w przyszłym roku.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!