Dziś mamy 22 stycznia 2025, środa, imieniny obchodzą:
22 stycznia 2025

Oddziały o profilu mundurowym. Cele ich tworzenia w szkołach

fot. gov.pl

fot. gov.pl

– Jedną z dróg prowadzących do służby w# Policji i Straży Granicznej są oddziały o profilu mundurowym – podkreślił wiceminister Czesław Mroczek podczas konferencji „Budowanie potencjału społecznego i odporności wśród młodzieży w świetle współczesnych wyzwań zagrażających bezpieczeństwu wewnętrznemu”.

Głównym tematem wydarzenia było tworzenie w szkołach ponadpodstawowych oddziałów o profilu mundurowym. W spotkaniu wzięła także udział sekretarz stanu w MEN Katarzyna Lubnauer, a także przedstawiciele Policji, Straży Granicznej, eksperci z Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, kuratoriów oświaty oraz przedstawiciele Ambasady Królestwa Norwegii w Polsce.

Jednym z priorytetów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji jest osiągnięcie wyższego stopnia profesjonalizacji Policji i Straży Granicznej.

Będziemy zwiększać efektywność prowadzonych postępowań kwalifikacyjnych do tych formacji oraz stwarzać możliwość pozyskania jak największej liczby funkcjonariuszy odpowiadających potrzebom służb – poinformował wiceminister Czesław Mroczek.

Sekretarz stanu w MSWiA zaznaczył, że dotychczasowe rozwiązania wobec kandydatów do służby w Policji lub Straży Granicznej, którzy są absolwentami tzw. klas mundurowych, nie stanowiły wyraźnej zachęty do wstępowania do tych służb.

Te rozwiązania były mało funkcjonalne i nieadekwatne do realnych potrzeb – stwierdził wiceszef MSWiA. Jednocześnie dodał, że ze względu na brak aktów prawnych regulujących tworzenie i działanie tak zwanych klas mundurowych, szkoły ponadpodstawowe we własnym zakresie określały główne zasady funkcjonowania takich klas, co powodowało dużą różnorodność programową i organizacyjną.

Wiceminister Czesław Mroczek wyraził nadzieję, że wprowadzone rozwiązana będą wychodziły naprzeciw przyszłym kandydatom. Pozwolą również uczniom oddziałów o profilu mundurowym na zdobycie przydatnych w życiu wiedzy i umiejętności, które są niezmiernie istotne w świetle potencjalnych zagrożeń otaczającego nas świata.

Oddziały o profilu mundurowym

Przepisy dotyczące oddziałów o profilu mundurowym zostały wprowadzone do ustawy z 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe na mocy ustawy z 1 października 2024 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z utworzeniem oddziałów o profilu mundurowym oraz ułatwieniem powrotu do służby w Policji i Straży Granicznej.

Organy prowadzące publiczne i niepubliczne szkoły ponadpodstawowe mogą wystąpić do MSWiA z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na utworzenie oddziału o profilu mundurowym.

Cel wprowadzenia oddziałów:

  • stworzenie możliwości pozyskania do służby w Policji i Straży Granicznej jak największej liczby kandydatów odpowiadających potrzebom służby w formacjach mundurowych;
  • zwiększenia potencjalnej liczby kandydatów do służby przez stworzenie dla nich odrębnej ścieżki postępowania kwalifikacyjnego dla absolwentów oddziałów o profilu mundurowym;
  • uprządkowanie sytuacji funkcjonujących w szkołach tzw. klas mundurowych o profilu policyjnym lub Straży Granicznej.

Korzyści dla absolwenta 

Absolwenci oddziałów o profilu mundurowym, którzy złożą podanie o przyjęcie do służby w Policji lub Straży Granicznej przed upływem 3 lat od ukończenia oddziału:

  • zostaną zwolnieni z testu wiedzy podczas postępowania kwalifikacyjnego do służby w Policji lub Straży Granicznej;
  • zostaną zwolnieni z testu sprawności fizycznej, jeżeli uzyskali pozytywny wynik ze spełniającego odpowiednie kryteria testu sprawności fizycznej przeprowadzonego w ostatnim roku szkolnym nauczania w oddziale o profilu mundurowym;
  • będą mieli pierwszeństwo w przyjęciu do służby w Policji lub Straży Granicznej.

Więcej informacji o oddziałach o profilu mundurowym:
https://www.gov.pl/web/mswia/oddzialy-o-profilu-mundurowym

Materiał: gov.pl

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Ruszył nowy rok szkoleniowy. Przed Terytorialsami wiele wyzwań

8.Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony# Terytorialnej uroczyście rozpoczęła nowy rok szkoleniowy

(czytaj więcej)
0

Inwestycje w roku 2025. Opera, filharmonia, Nawra

W rozbudowywanym kompleksie Opery Nova finiszują roboty #konstrukcyjne na budowie tzw. czwartego kręgu, jednocześnie placówka ogłasza przetargi na specjalistyczne wyposażenie i zapowiada uruchomienie parkingu podziemnego jeszcze przed nowym sezonem artystycznym. W tym roku startują też dwie inne duże inwestycje kulturalne w naszym regionie – rozbudowa Filharmonii Pomorskiej i wielkie przedsięwzięcie w Nawrze, gdzie w zrujnowanym kompleksie pałacowym powstanie muzeum ziemiaństwa.

(czytaj więcej)
0

Noc wigilijna jasna, to stodoła ciasna. Po wieczerzy obserwowano niebo

Na wsi popularne były w dzień wigilijny wróżby# związane z magią urodzaju. Szeroko rozpowszechnionym zwyczajem było kładzenie kawałka opłatka pod każdą miskę z potrawą wigilijną. Jeśli opłatek się przykleił do dna naczynia, oznaczało to urodzaj tej rośliny, z której przygotowana była potrawa. Domownicy każdej potrawy musieli spróbować, gdyż wierzono, że ilu potraw się nie spróbuje, tyle przyjemności omi­nie człowieka w ciągu następnego roku. Zjedzenie każdej z potraw miało z kolei zapewnić urodzaj da­nej rośliny w przyszłym roku.

(czytaj więcej)