Dziś mamy 23 stycznia 2025, czwartek, imieniny obchodzą:
21 stycznia 2025

Zalety e-Doręczeń. Wdrożenie rozwiązania w regionie

fot. KPUW

fot. KPUW

1 stycznia 2025 r. wszedł w życie obowiązek #stosowania e-Doręczeń. W Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się konferencja prasowa z udziałem Ministra Cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego, który zapewniał, że e-Doręczenia ułatwią i przyspieszą realizacje spraw urzędowych. W konferencji uczestniczyli również Wicewojewoda Piotr Hemmerling oraz Wiceprezydent Bydgoszczy Mirosław Kozłowicz.

e-Doręczenia umożliwią otrzymywanie i wysyłanie korespondencji pomiędzy obywatelami a administracją publiczną drogą elektroniczną. Każdy urząd, obywatel i przedsiębiorca będą miał jeden adres do kontaktu i odpowiednio zabezpieczoną skrzynkę e-Doręczeniową. Będzie ona wykorzystywana w procesach administracyjnych, sądowych i cywilnych.

Cyfrowa rewolucja staje się faktem. Urządzenia, systemy oraz aplikacje, które na co dzień wspomagają i ułatwiają nam życie, stają się codziennością. Rozpoczęliśmy kolejny etap cyfryzacji, tym razem wsparcia administracji i kontaktu obywatela. Mamy świadomość, że wchodzimy w trudny czas i niełatwe procesy, ale zdajemy sobie sprawę, że Polska była niejednokrotnie liderem europejskich przemian w administracji

- mówił Minister Cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, który podkreślił, że województwo kujawsko-pomorskie jest liderem w tym procesie wdrażania, gdzie już ponad 2100 instytucji korzysta z systemu e-Doręczeń.

E-Doręczenia to projekt, który ma doprowadzić do tego, aby obywatel był bliżej administracji, żeby procesy dotyczące e-administracji stały się łatwiejsze i żeby urząd mógł szybciej komunikować się z obywatelem. Wprowadzamy e-Doręczenia, które mają być elementem nie tylko wspierającym, ale odpowiednikiem tradycyjnych przesyłek listownych po to, żeby każdy obywatel mógł w administracji publicznej widzieć przyjaciela, żeby ta administracja publiczna mogła się z nim kontaktować drogą elektroniczną i aby kontakt ten powodował, że sprawy będą szybko załatwiane- podkreślał zalety systemu e-Doręczeń Minister.

Nowy system e-Doręczeń będzie całkowicie bezpłatny i pozostawiamy również możliwość hybrydowej realizacji korespondencji, w tradycyjny sposób. Obowiązujący do tej pory system ePUAP był namiastką systemu e-Doręczeń, który zapewnia obieg dokumentów nie w formie papierowej, tylko w formie elektronicznej - mówił Wicewojewoda Piotr Hemmerling.

Mirosław Kozłowicz, Wiceprezydent Bydgoszczy, która również przystąpiła do systemu e-Doręczeń podkreślał, że Miasto Bydgoszcz jest jednym z pierwszych miast, które w kwestii cyfryzacji robi bardzo dużo:

Chociażby system w postaci robota, który zbiera faktury od dostawców energii czy spółek miejskich i te faktury rozlicza. Czterdzieści tysięcy faktur VAT każdego roku wpływa już w postaci elektronicznej. Te systemy, które zostały przygotowane na zlecenie bydgoskiego magistratu sprawdzają się i działają. Firmy czy urzędy z całej Polski przyjeżdżają i uczą się od nas, chcąc wdrożyć te systemy również u siebie. Poza e-Doręczeniami równocześnie działa ePUAP i tradycyjna poczta, zatem każdy, kto ma ochotę wysłać tradycyjne pismo do Urzędu Miasta czy skorzystać z dotychczasowego ePUAP ma możliwość to zrobić.

Informacje o e-Doręczeniach
To elektroniczny odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru. Dzięki tej usłudze podmioty publiczne, obywatele i firmy mogą korzystać z wygodnych i bezpiecznych doręczeń elektronicznych. Są one równoważne prawnie tradycyjnej przesyłce poleconej za potwierdzeniem odbioru.

Docelowo wszystkie podmioty publiczne, przedsiębiorcy i zawody zaufania publicznego będą miały obowiązek mieć adres do doręczeń elektronicznych i prowadzić korespondencję za pośrednictwem e-Doręczeń. Obowiązek ten będzie wprowadzany stopniowo, zgodnie z ustalonym harmonogramem.

Korzyści płynące z usługi e-Doręczenia:
Bezproblemowy dostęp do skrzynki z dowolnego miejsca.
Bezpieczne przechowywanie dokumentów.
Natychmiastowy odbiór korespondencji bez konieczności czekania, jak w przypadku poczty tradycyjnej.
Powiadomienia o czekającej korespondencji.
Redukcja papierowej dokumentacji.

Co wyróżnia e-Doręczenia

Elektroniczne, czyli szybkie i wygodne
W skrzynce do e-Doręczeń możesz wysyłać i odbierać dokumenty elektroniczne o dogodnej porze i z dowolnego miejsca. Urzędy będą komunikować się z Tobą przez doręczenia elektroniczne i zarządzać dokumentacją w formie cyfrowej.

Rejestrowane, czyli bezpieczne i pewne
Gdy wysyłasz dokumenty przez e-Doręczenia, trafiają one zawsze do właściwej osoby. Gdy je odbierasz, wiesz, kto je wysłał i masz pewność, że nikt się nie podszywa pod tę osobę czy instytucję. Przesłane dokumenty pozostają nienaruszone. Możesz również pobrać prawnie ważne dowody na to, kto i kiedy je wysłał i odebrał.

Powszechne, czyli dla każdego
e-Doręczenia są dla obywateli, firm i urzędów. Żeby z nich korzystać, trzeba założyć adres do e-Doręczeń. Dla osób, które nie mają jeszcze adresu do e-Doręczeń, jest usługa hybrydowa (łączona), czyli elektroniczno-papierowa. Urząd wysyła dokument elektroniczny, który trafia na pocztę. Tam jest automatycznie drukowany i wysyłany do adresata.

Stopniowo wszystkie urzędy zaczną używać e-Doręczeń do komunikacji z obywatelami i firmami. Będą mogły połączyć z e-Doręczeniami swoje systemy elektronicznego zarządzania dokumentami.
Dzięki standardowi technicznemu e-Doręczeń również inni zaufani dostawcy na rynku będą mogli uruchomić usługę rejestrowanego doręczenia elektronicznego.

Obywatele niekorzystający z technologii cyfrowych będą mogli korzystać z tzw. publicznej usługi hybrydowej. Publiczna usługa hybrydowa będzie polegała na przetworzeniu korespondencji nadanej elektronicznie do formy papierowej.

Najważniejsze informacje, poradniki i materiały filmowe na temat systemu e-Doręczeń znaleźć można na stronie: https://www.gov.pl/web/e-doreczenia

Materiał: KPUW

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Ruszył nowy rok szkoleniowy. Przed Terytorialsami wiele wyzwań

8.Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony# Terytorialnej uroczyście rozpoczęła nowy rok szkoleniowy

(czytaj więcej)
0

Inwestycje w roku 2025. Opera, filharmonia, Nawra

W rozbudowywanym kompleksie Opery Nova finiszują roboty #konstrukcyjne na budowie tzw. czwartego kręgu, jednocześnie placówka ogłasza przetargi na specjalistyczne wyposażenie i zapowiada uruchomienie parkingu podziemnego jeszcze przed nowym sezonem artystycznym. W tym roku startują też dwie inne duże inwestycje kulturalne w naszym regionie – rozbudowa Filharmonii Pomorskiej i wielkie przedsięwzięcie w Nawrze, gdzie w zrujnowanym kompleksie pałacowym powstanie muzeum ziemiaństwa.

(czytaj więcej)
0

Noc wigilijna jasna, to stodoła ciasna. Po wieczerzy obserwowano niebo

Na wsi popularne były w dzień wigilijny wróżby# związane z magią urodzaju. Szeroko rozpowszechnionym zwyczajem było kładzenie kawałka opłatka pod każdą miskę z potrawą wigilijną. Jeśli opłatek się przykleił do dna naczynia, oznaczało to urodzaj tej rośliny, z której przygotowana była potrawa. Domownicy każdej potrawy musieli spróbować, gdyż wierzono, że ilu potraw się nie spróbuje, tyle przyjemności omi­nie człowieka w ciągu następnego roku. Zjedzenie każdej z potraw miało z kolei zapewnić urodzaj da­nej rośliny w przyszłym roku.

(czytaj więcej)